Pierwsza Komunia Święta i Bierzmowanie – sakramenty, czy pożegnanie z Kościołem? Część 3

Polecane wpisy

Tematy

Wywiad z Ks. prof. Marianem Kowalczykiem (SAC) – polskim duchownym rzymskokatolickim, pallotynem, profesorem nauk teologicznych, dogmatykiem, pedagogiem katolickim.

Święcenia kapłańskie przyjął w1986 r. z rąk kar. Józefa Glempa. W latach 1986–1991 odbywał studia licencjackie i doktoranckie z zakresu teologii dogmatycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1991 r. wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, gdzie – poza pełnioną przez trzy kadencje funkcją rektora – był również prefektem studiów WSD.

Od 1993 r. zatrudniony również na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie, gdzie w 2005 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej. Po habilitacji został powołany na stanowisko profesora UKSW. Pełni też funkcję kierownika Katedry Teologii Pozytywnej, a także dyrektora Instytutu Teologii Apostolstwa św. Wincentego Pallotti’ego, który funkcjonuje jako Ośrodek Naukowo-Badawczy UKSW z siedzibą w Ołtarzewie. W 2013 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. W 2018 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz w 2023 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Członek Polskiego Komitetu Doradczego Międzynarodowego Przeglądu Teologicznego Communio
Członek Sekcji Dogmatycznej Teologów Polskich, po jej przekształceniu w Towarzystwo Teologów Dogmatyków (TTD) członek zwyczajny TTD
Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Mariologicznego
Radca Prowincjalny Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego; przewodniczący Komisji tejże Prowincji do spraw Formacji
Członek dwóch Komisji Teologiczno-Historycznych: beatyfikacyjnych bł. Józefa Jankowskiego i bł. Józefa Stanka
Członek Czwartego Synodu Archidiecezji warszawskiej oraz II Synodu Plenarnego Kościoła w Polsce